MediconClinicum

Bojujeme za Váš zdravý spánek (od 16. do 20. března 2015)

Od 16. do 20. března u nás probíhá TÝDEN ZDRAVÉHO SPÁNKU

VÍTE ŽE?

• ve spánku strávíme 1/3 života, spíme průměrně 8-9 hodin denně, ale potřeba spánku je individuální
  • kvalita spánku určuje naši náladu, pocit svěžesti, určuje naši pracovní výkonnost
  • kvalita spánku vypovídá o našem zdraví a to je často ovlivňováno tím, jak dobře spíme
  • v průběhu spánku tělo prochází dvěma fázemi – „lehčí, povrchový“ spánek upravuje tělesné funkce, „hluboký“ spánek je důležitý pro psychický odpočinek

SPÍTE ZDRAVĚ? OTESTUJTE SE:

1.

Nedaří se Vám usnout do 30 min poté, co se uložíte ke spánku?

2.

Opakovaně se Vám stává, že usínáte při běžných denních činnostech jako např. při hovoru, jízdě autem nebo chůzi?

3.

Probouzíte se minimálně 4krát za noc?

4.

Po probuzení se pravidelně cítíte nevyspaný/á a neodpočatý/á?

ne

Výsledek: Pokud jste minimálně u jedné otázky odpověděli kladně, trpíte patrně poruchou spánku.

JAKÉ MOHOU BÝT NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY?

• Stres (může až za 25% nespavostí).
  • Noční přejídání, popíjení nebo nadměrné pití kávy a koly přes den, nadměrná konzumace alkoholu, kouření a nepřiměřená fyzická námaha (včetně sportu) před spaním.
  • Jet lag syndrom (poruchy vnitřní biologické rytmicity při změně časového pásma) a změna letního a zimního času.
  • Hormonální porucha u adolescentů způsobuje pozdní usínání mezi 2. – 3. hodinou ranní.
  • Předsunutá fáze u starších lidí (usínají mezi 18-20 hodinou a probouzejí se mezi 1-3 hodinou).
  • Zvýšená spavost (trvající až 15 hodin) se může vyskytovat u infekčních onemocnění, při nádorech mozku, mozkových traumatech atd.
  • Nepravidelný 24 hodinový rytmus u psychiatrických onemocnění a organických postižení mozku (např. Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc apod.).
  • Spánkový obstrukční syndrom: dechová pauza o trvání 10 sekund, výskyt pěti pauz za1 hodinu je již patologický.
  • Náhlé pohyby končetin ve spánku nebo syndrom neklidných nohou.
  • Narkolepsie - ataky spánku, které trvají několik minut kdykoliv během dne. Únava se spánkem v tomto případě neodstraní.

JAK NA ZDRAVÝ SPÁNEK?

• Spěte v klidné, zatemněné a dobře větratelné místnosti (teplota mezi 17 - 21 °C).
  • Pravidelně se ukládejte ke spánku a pravidelně vstávejte.
  • I když máte chuť, omezte tučná, kořeněná a sladká jídla minimálně 4 hodiny před spaním.
  • Nepijte před spaním kávu, čaj ani alkohol a omezte i kouření.
  • Krátkodobě mohou pro uklidnění pomoci přípravky obsahující kozlík lékařský.

Pokud Vám ani toto nepomůže, kontaktujte svého praktického lékaře, případně neurologa a požádejte ho o pomoc.

PŘIJĎTE SE PORADIT DO NAŠICH LÉKÁREN NEBO SE OBJEDNEJTE K NAŠEMU LÉKAŘI:

Lokalita Budějovická, Antala Staška 1670/80, Praha 4

poliklinika:      Poliklinika Budějovická, 261 006 111
lékárna:           Pharmacentrum Budějovická
                           Pharmacentrum DBK

Lokalita Zelený pruh, Roškotova 1717/2 a 1225/1, Praha 4

poliklinika:      Poliklinika Zelený pruh, 234 105 258
lékárna:           Pharmacentrum Zelený pruh

Lokalita Vysočany, Sokolovská 304, Praha 9

poliklinika:      Poliklinika Vysočany, 266 006 345
lékárna:           Pharmacentrum Vysočany

Tuto informační kampaň k Mezinárodnímu dni zdravého spánku pro Vás připravily polikliniky MEDICON a lékárny PHARMACENTRUM.

SLEEPNOX Forte

Partnerem akce je SLEEPNOX Forte

SLEEPNOX Forte

• Nenávyková, extra silná směs extraktů ze čtyř bylin, vhodná pro podporu spánku a snadného usnutí.
  • Kozlík lékařský, Chmel otáčivý, Meduňka lékařská a Mučenka pletní mají zklidňující účinky a přispívají ke kvalitě spánku, zklidnění při stresu a zvýšeném duševním napětí.
  • Bezpečný a šetrný, bez vedlejších účinků, ani dlouhodobé užívání nevyvolává návyk.
  • Obsahuje nejvyšší rostlinný ekvivalent kozlíku lékařského v na trhu*

*V doplňku stravy, vydán certifikát bezpečnosti SZÚ.

Poliklinika Vysočany
Sokolovská 304

© 2016 - MEDICON a.s.

e-mail: info@clinicum.cz